Organizacja chrzcin

UROCZYSTE CHRZCINY W SZCZECINIE

WAŻNA DECYZJA

Planując chrzest Maluszka, należy wziąć pod uwagę wiek dziecka. Lepiej nie chrzcić niemowlęcia przed pierwszymi szczepieniami (około 6. tygodnia życia), zwłaszcza jeśli na chrzcinach będzie dużo gości, w tym także małe dzieci. Starsze niemowlę jest odporniejsze fizycznie i lepiej radzi sobie z nadmiarem bodźców. Jednak już około roku dziecko jest na tyle ruchliwe i ciekawskie, że trudno mu będzie usiedzieć w miejscu przez całą mszę i wytrzymać na twoich rękach w czasie obrzędu.

Jeżeli chcecie uniknąć tłoku i wolicie, żeby ceremonia nie przeciągała się w nieskończoność, wybierzcie raczej mniej oblegane terminy – miesiące wakacyjne, wrzesień lub październik.

FORMALNOŚCI

Polskie prawo kościelne pozwala chrzcić dzieci przez cały rok, nie wyłączając Wielkiego Postu czy Adwentu, jednak nim zaplanujecie dzień chrztu waszego maluszka, warto sprawdzić, jakie zwyczaje panują w waszej parafii. Pamiętajcie, że największą popularnością wśród rodziców chcących ochrzcić dziecko cieszą się Święta Wielkanocne, Boże Narodzenie i Nowy Rok. Im więcej dzieci przystępujących do chrztu, tym bardziej wydłuża się czas ceremonii – a to może zmęczyć malca.

Gdy już zdecydujecie się, kiedy chcielibyście ochrzcić dziecko, wybierzcie się do kancelarii kościelnej. Tutaj musicie ustalić datę chrztu, dopełnić niezbędnych formalności i wnieść opłatę za chrzest. Radzimy wybrać parafię blisko miejsca zamieszkania, by później łatwo było uzyskać dokumenty potrzebne do innych sakramentów (komunia, ślub). Podczas rozmowy w kancelarii wskażecie także rodziców chrzestnych. Zanim odbędzie się chrzest, możecie jeszcze wziąć udział w krótkim szkoleniu wyjaśniającym znaczenie tego sakramentu i związanych z nim symboli.

GŁÓWNY BOHATER

Wiele emocji budzi ubiór dziecka do chrztu. Tradycja nakazuje wybrać strój w jasnych barwach. Biel i jasne, pastelowe kolory kojarzą się ze światłością, czystością i radością. Taka jest tradycja, nie ma jednak żadnych przepisów zabraniających chrzcić dziecko w innych kolorach. Jeśli jesteś osobą praktyczną i nie chcesz wydawać pieniędzy na eleganckie ubranko, które twoje dziecko założy tylko raz, skompletuj strój z ubranek, które znajdziesz w zwykłych sklepach z odzieżą dziecięcą. Dla chłopca możesz wybrać białą lub bladoniebieską koszulkę polo i do tego spodenki, na przykład ogrodniczki z białego dżinsu lub sztruksu. Dla dziewczynki nietrudno znaleźć ładną sukienkę, która będzie się później nadawała na wiele innych okazji.

PRZYJĘCIE PO UROCZYSTOŚCI

Przed ceremonią trzeba zastanowić się także, jak chcecie podjąć zaproszonych gości. Jest kilka wariantów do wyboru. Polska gościnność przewiduje na tę okoliczność wystawny obiad. Ale od tradycji można trochę odejść i zaproponować gościom np. bufet zimnych przekąsek lub słodki poczęstunek. Wyraźnym plusem uroczystości domowej jest to, że Maluszek czuje się w znajomym miejscu bezpiecznie, no i w domu łatwiej stworzyć prawdziwie rodzinną atmosferę.

Wariant z przyjęciem w restauracji ma ogromną zaletę: gotowaniem, szykowaniem stołu i sprzątaniem zajmie się ktoś inny. Jeśli planujesz wyprawić chrzciny w lokalu, zamów miejsce przynajmniej dwa miesiące wcześniej. Przy wyborze miejsca kieruj się nie tylko ceną i menu, ale także tym, czy będzie gdzie przewinąć, nakarmić lub ułożyć maluszka do snu.